Dış Ticaret İthalat İhracat

Ticaret, üretilen mal ve hizmetlerin belirli bir ücret karşılığı son kullanıcılara ulaştırılmasını sağlayan alım-satım faaliyetlerinin tümüdür. Ticaret genel olarak, iç ve dış ticaret olmak üzere ikiye ayrılır. 

Dış Ticaret, malların ve sermayenin ulusal sınırların dışına akışıyla ilgilidir. Dış ticaret alım satım işlemlerinin teslimi açısından ithalat (alım) ve ihracat (satım) olmak üzere iki şekilde gerçekleşir.

Ülke ekonomisinin kalkınmasında ihracat önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ülkelerde ihracatın artırılması, ithalatın azaltılması önemli hedefler arasındadır. Ülkelerin bu hedeflere ulaşmak için aldıkları kararlar ve tedbirler dış dış ticaret politikasını oluşturur.

Aşağıdaki linkleri kullanarak ithalata ve ihracata nereden başlayacağınızı, başvurabileceğiniz destek ve yaralanabileceğiniz teşvikleri ve hangi platformlar üzerinden işbirliği yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İTHALAT

İHRACAT

İHRACAT PUSULASI

İHRACAT RADARI

İHRACATTA ALIM – SATIM- İŞ BİRLİĞİ

İHRACAT YOL HARİTASI

İHRACAT REHBERİ

İHRACAT

 

İhracat devlet destek ve teşvikleri:

KOLAYDESTEK

İHRACAT DESTEKLERİ

İHRACATA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI

KOSGEB DESTEKLERİ

 

Yurtdışı İş birlikleri ve Ülke Duyuruları:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince yurt dışındaki firma ve kuruluşlardan doğrudan gelen mali, ticari ve teknik iş birliği teklifleri yer almaktadır. Teklifler TOBB' ne ulaştığı anda burada ilan edilmektedir. Bunun yanında aylık TOBB yayını olan Ekonomik Forum dergisinde toplu olarak yayınlanmaktadır.

Teklifinizin yurtdışında duyurulmasını istiyorsanız TOBB'un ücretsiz bir hizmeti olan aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Siteye ücretsiz üye olup iş birliği tekliflerinizin dünyaya duyurulmasını sağlayabilirsiniz.

https://www.tobb2b.org.tr/

 

Dış Ticaret için faydalı linkler:

https://www.tobb.org.tr/DisTicaretMudurlugu/Sayfalar/Linkler.php

https://www.tobb.org.tr/DisTicaretMudurlugu/Sayfalar/dtvtb.php

http://www.trademap.org/

https://tr.kompass.com/

https://www.kolayihracat.gov.tr/

https://ihracatradari.com/