Sayısal Takograf Kartı (Sürücü, Şirket ve Servis ) Ön Başvurusu

SAYISAL TAKOGRAF SİSTEMİ

Sayısal Takograf Sistemi; Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) ve muhtelif konsey tüzükleri uyarınca 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren Avrupa Birliğine üye ülkelerde karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda mekanik veya elektro mekanik takograf cihazları yerine kullanılması zorunlu hale gelen  takograf sistemdir.

Sayısal Takograf Kartları, Takograf cihazı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanan akıllı kartlardır.Takograf kartları, kart hamilinin takograf cihazı tarafından tanınmasını, veri aktarımı ve hafızaya alınmasını sağlar.

 

Sürücü Kartı

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu uyarınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen yetki belgesi sahibi gerçek/tüzel kişilere verilen ve sayısal takograf araç ünitesinde kaydedilen verinin indirilmesini sağlayan sayısal takograf kartıdır.  

 

Şirket Kartı

Takograf cihazı takılı araç sahiplerine veya hamillerine verilen bir takograf kartıdır. Şirket kartı, şirketi tanıtır ve şirket tarafından kilitlenen veya herhangi bir şirket tarafından kilitlenmeyen takograf cihazında hafızaya alınan verinin görüntülenmesini, yüklenmesini ve yazdırılmasını sağlar.

 

Servis Kartı

Bir takograf cihazı imalatçısına, bir araç imalatçısına veya servis ve montajcıya ülkenin yetkili kuruluşları tarafından verilen bir takograf kartıdır. Servis kartı kart hamilini tanıtır ve takograf cihazının testini, kalibrasyonunu ve/veya indirilmesini sağlar.

 

Kart Ücretleri:

1. Sürücü kartı  765.-TL.

2. Servis kartı   2.161.-TL.

3. Şirket kartı   2.161.-TL.

(Sürücü kartları 765 TL, şirket ve servis kartları 2.161 TL). Ödeme sisteme otomatik düştüğünden dekont ibrazı gerekmemektedir.

Sayısal takograf kartı almak isteyen sürücü/şirket ve servisler  başvurularını   İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarı kullanarak  http://staum.tobb.org.tr  internet adresinden yapmaları gerekmektedir.  Başvuru yapıldıktan sonra  Odamız belirtilmiş ise kartı teslim almak için müracaat edilir.

 

Kart Başvuru İşlemleri

• TOBB Ortak Giriş Noktası

• E-Devlet şifresi ile Giriş Yap

• Sürücü / Şirket / Servis Kartı İşlemleri

• Yeni Kart Başvurusu

• Biyometrik fotoğraf (arka fon beyaz 3,5cmx4,5cm) ve İmzanın JPEG formatında sisteme yüklenecek

• İşlemler tamamlandıktan sonra ÖDEME NO alınacak ve Vakıfbank Tüm Gişeleri ve Vakıfbank İnternet Bankacılığı (Kurum Ödemeleri-Ulaştırma Takograf Bedeli) yatırılacak

• Kartınız Odamıza ulaştığında cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelecek ve Odadan kartınızı alabileceksiniz.

(Sürücü kartları 765 TL, şirket ve servis kartları 2.161 TL). Ödeme sisteme otomatik düştüğünden dekont ibrazı gerekmemektedir.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ